نتایج جستجو برای عبارت :

از کرخه تا راین

کتاب خداحافظ کرخه: یک کتاب پر از لحظه های مهیج و جذاب و البته طنز

کتاب خداحافظ کرخهنویسنده: داوود امیریانانتشارات: سوره مهر
بریده کتاب:
یک روز دستور آمد وسایل را جمع کنیم وبه خط دوم بردیم. چادرها و وسایل را به پشت کامیون منتقل کردیم وخودمان سوار اتوبوس شدیم. یکی از بچه‌ها با خودش یک جوجه آورده بود که حالا تبدیل به مرغ شده بود اما چه مرغی! حیوان مادرمرده از بس صدای شلیک گلوله وآر پی جی شنیده بود پرهاش ریخته بود و به قول بچه ها موجی شده بود و
بچه که بودم، موسیقی سنتی و کلاسیک دوست نداشتم. حس می‌کنم بعضی وقت‌ها لازم است سنی از آدم بگذرد تا بعضی چیزها را درک کند و لذت ببرد. شاید هیچ وقت فکرش را نمی‌کردم یک روز هوس صدای افتخاری کنم و یک روز کامل موقع کار کردن افتخاری گوش کنم. یا چند روز بی وقفه بتهوون و شویرت گوش دهم و خسته نشوم. در عوض نتوانم بیشتر از چند ساعت پاپ گوش کنم. 
کتاب‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. هفته‌ی پیش هملت را برای بار دوم خواندم. بار اول، راهنمایی بودم که هملت را
عملیات در محور کرخه - دزفول
دومین عملیات غیر کلاسیک محدود
در
این عملیات که در محور کرخه – دزفول و با حضور نیروهای سپاه و کمک ارتش
صورت گرفت ، در دو محور تپه چشمه ، سه کیلومتر پیشروی گردید ، اما در
محور پل نادری مواضع تصرف شده نیروهای خودی ، با پاتک دشمن ذوباره اشغال
شد . این عملیات غیرکلاسیک و محدود در نیمه فروردین ماه 60 اجرا شد و طی
آن رزمندگان خودی با اهدای 20 شهید ، 15 دستگاه تانک و نفربر دشمن را
منهدم و 161 تن از نیروهای عراقی کشته ،
صبح دنبال کارهام بودم 
کارت ویزیت ها و سربرگ ام تحویل گرفتم ...
عصر به خانم خ زنگ زدم و گفتم کارش را انجام دادم 
شب رفتم خرید ...و چیزی ک نیازش داشتم و چیزی که نیاز نداشتم خریدم 
به میم پیام دادم ...دعوا کرد ...هنوز سفره ...
و والان دلم گرفته ..و اشک هام داره میریزه ....خستم ...همین ..
از هیچی لذت نمیبرم ..
خدایا اضطرار چیه جز حال من ....
پس کو معجزه ..
امشب دلم از کرخه تا راین است ...که بیاستم کنار راین و بلند بلند باهات حرف بزنم ...
صبح اش تو خونه تو بیدار شم ..بغل
می گفت روز قبل از شهادت حاج قاسم سلیمانی مادر مرحومم را در خواب دیدم. هندوانه ای دستش بود و به من چیزی گفت که نفهمیدم . صبح جمعه که خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی را شنیدم با خود گفتم مادرم چه می خواست بگوید ؟ آیا ارتباطی به شهادت حاج قاسم داشت یا خیر ؟  دو روز بعد یعنی یکشنبه شب یکی از دوستان حاج قاسم خاطره ای از ایشان تعریف می کرد می گفت: با شهید بزرگوار حسین یوسف الهی در هوای گرم تابستان در کنار رودخانه (کرخه) نشسته بودیم. حسین گفت: اگه گفتید الان
دفعه اولی که دیدمت گریه کردم ..هزار بار بعد از اون هم دیدم و گریه کردم ...
 مدت ها اهنگ فیلم زنگ  موبایل ام  بود .
سعید ...وقتی دم راین ایستادی و فریاد زدی، من اون ادم مستی بودم که کنارت فریاد زدم و گله کردم .همون قدر خسته ..همون قدر بی پناه ..هربار دلم خواست صبح شه و تو خانه خدا بیدار شم ...میشه بهم بگی چی شد که اروم شدی ..که  دلگیر نبودی ..که پذیرفتی ...
همیشه برام عجیبی، دوست داشتنی دست نیافتنی ..
من هزار بار ایستادم پرسیدم قرارمون این نبود ....
راستش تو ج
ثبت گونه های مهم پستانداران ایران
Records of important mammal species of Iran
ثبت شنگ معمولی در کرخه در مهر 1398
Record of Eurasian Otter in Karkheh in October 2019

خلاصه اطلاعات این ثبت:
نوع اهمیت گونه: لیست سرخ جهانی
گونه: شنگ معمولی Lutra lutra
تعداد پستاندار: دو فرد تلفات جاده ای
محل مشاهده: پارک ملی کرخه، شوش
استان: خوزستان
دوره مشاهدات: یک فرد در تاریخ 3 مهر 1398 توسط آقای روح الله رستمی و یک فرد دیگر در تاریخ 3 آبان 1398 توسط آقایان احمد زالی و حسین حسینی
Type of important species: IUCN Redlist
Species: Eurasian Otter
ثبت گونه های مهم پستانداران ایران
Records of important mammal species of Iran
ثبت شنگ معمولی در کرخه در مهر 1398
Record of Eurasian Otter in Karkheh in October 2019

خلاصه اطلاعات این ثبت:
نوع اهمیت گونه: لیست سرخ جهانی
گونه: شنگ معمولی Lutra lutra
تعداد پستاندار: دو فرد تلفات جاده ای
محل مشاهده: پارک ملی کرخه، شوش
استان: خوزستان
دوره مشاهدات: یک فرد در تاریخ 3 مهر 1398 توسط آقای روح الله رستمی و یک فرد دیگر در تاریخ 3 آبان 1398 توسط آقایان احمد زالی و حسین حسینی
Type of important species: IUCN Redlist
Species: Eurasian Otter
1- نمونه‌هایی از موفقیت‌ها و نوآوری‌های متخصصان ایرانی را نام ببرید.
سد کرخه، بزرگترین سد خاکی-رسی خاورمیانه، پهپاد (پرنده هدایت‌پذیر از راه دور) ساخت ایران، شش داروی جدید زیست‌فناوری ایرانی، بنیانا اولین گوساله شبیه‌سازی شده در خاورمیانه.

2- متخصصان علوم تجربی با بهره‌گیری از چه عواملی علوم را توسعه بخشیدند؟
با بهره‌گیری از تجربه، تفکر و به‌کاربستن مهارت‌های گوناگون در برخورد با مسائل زندگی، علوم را توسعه بخشیدند.
سد کرخه، بزرگترین سد خاکی-رسی خاورمیانه، پهپاد (پرنده هدایت‌پذیر از راه دور) ساخت ایران، شش داروی جدید زیست‌فناوری ایرانی، بنیانا اولین گوساله شبیه‌سازی شده در خاورمیانه.

با بهره‌گیری از تجربه، تفکر و به‌کاربستن مهارت‌های گوناگون در برخورد با مسائل زندگی، علوم را توسعه بخشیدند.

3- علوم تجربی
"از کرخه تا راین"یکی از فیلم‌های محبوب همسالان نسل من است.
شاید یکی از فراموش نشدنی‌ترین دیالوگ‌های آن آنجاست که نوذر (بسیجی بریده از انقلاب و متقاضی پناهندگی از کشور بیگانه) سیلی به صورت سعید (قهرمان بسیجی داستان) می‌زند و می‌گوید: "دیگه شاید نبینمت."
چندی قبل معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به این موضوع که ایران رتبه دوم فرار مغزها در جهان را داراست، گفت: 
"سالانه، ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار متخصص تحصیلکرده از کشور مهاجرت می‌کنند و لازم اس

3- علوم تجرب
#فیلم #از_کرخه_تا_راین
کارگردان : ابراهیم حاتمی کیارده سنی : ۱۸+مدت زمان ⏱: ۱۱۸ دقیقه
مستندی بود از ارامنه‌ی ایران.حسینیه ساخته بودند و روضه‌ی ابالفضل، سقای تشنه لب حسین را گرفته بودند.می‌گفتند: خوشی زندگی ما، آرامش زندگی ما عباس است ✌️.امشب شب خاصان عالم است.شب جانبازانی که رنج ایستادگی‌شان، ایران را در مقابل دنیای کفر سربلند کرده است.
این فیلم کمی شما را آشنا می‌کند با خیانت فرانسه و آلمان و آمریکا و...که جوانان نازنینی با بمب شیمیایی ا
#شهید #جعفر #حیدریان  #فردوئی
نام  پدر:   غلامرضا
تاریخ  تولد:  1335/03/10
محل  تولد:   قم-روستای فردو
تاریخ  شهادت:    1361/01/02 
محل  شهادت:  کرخه
عملیات :  فتح المبین
محل  دفن:  گلزار شهدای شیخان
وصیت نامه:
 و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا 
فی الارض و  نجعلهم الائمه و نجعلهم الوارثین
لینک معرفی شهدای جمهوری اسلامی ایران در پیامرسان بومی سروش
وصیت نامه:
وصیت نامه:
عملیات فتح المبین
فتح الفتوح رزمندگان اسلام

هفده
ماه از انجام عملیات ناکام توکل در منطقه پل نادری و شرق رودخانه وحشی
کرخه می گذشت و دشمن همچنان در منطقه گسترده فکه ، شوش ، عین خوش ، چنانه و
مناطق دیگری از جبهه جنوب به سر می برد ، تا سرانجام عملیات فتح المبین
در چهار مرحله برای آزاد سازی بخش وسیعی از خاک میهن و خارج ساختن شهرهای
دزفول ، اندیمشک و جاده اهواز – اندیمشک از برد توپخانه و سایت موشکی
سنگین و پرکار عراق طرح ریزی شد . در عملیا
جانشین قرارگاه عملیاتی جنوب غرب کشور گفت: ارتش سپر بلای مردم است و همانگونه که در دفاع مقدس وظیفه خود را در دفاع انجام داده امروز هم وظیفه یاری رسانی به مردم آسیب دیده را انجام می‌دهد.امیر سرتیپ دوم محمد مختاری، جانشین قرارگاه عملیاتی جنوب غرب کشور، با اشاره به اقدامات ارتش در امدادرسانی به سیل زدگان در جنوب کشور، گفت: نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران با محوریت قرارگاه امداد ذوالفقار در کلیه مناطق جنوب و جنوب غرب کشور در حال خدمت‌رسانی ب

در جبهه دست به هر کاری می زدم، یک لحظه هم بیکار نبودم. عملیات والفجر هشت که شروع نشده بود، در چادر های کرخه و در پادگان دو کوهه معلم بودم و به بچه ها درس می دادم. در شب حمله امدادگر بودم. در خط مقدم، جیپ فرمانده را درست کردم و مکانیک شدم، حتی در جبهه آشپزی هم کردم.

در آن یک هفته – ده روز که در پایگاه موشکی پدافند ساحلی داشتیم، غذایمان فقط کنسرو بود؛ کنسرو لوبیا و کنسرو بادمجان؛ اگر شانس می آوردیم کنسرو تن ماهی. البته از سنگرهای عراقی غنیمت
قرار ملاقات با شهید آوینی در خواب
یکی از فرماندهان می‌گوید روزی حاج آقای ضابط برایش تعریف می‌کرد که: خیلی دلم می‌خواست سیدمرتضی آوینی رو ببینم. یه روز به رفقایش گفتم یه موقعیتی جور کنید ما سیدمرتضی رو ببینیم، نشد. بالاخره سید شهیدان اهل قلم تو فکه رفت روی مین و شهید شد و من نتوانستم سید مرتضی رو ببینم.
بعد از مدتی قسمت شد با یکی از کاروان‌های راهیان نور آمدم برای بازدید از مناطق جنگی. یک جایی شب ماندیم و مستقر شدیم. شب که خوابیدم دیدم شهید آ
دیدن این فیلم یعنی حماسه وغیرت،یعنی عشق به خاک به وطن به ناموس
لحظه به لحظه این  فیلم تلنگری است به خودمان که چه کردیم با خودمان وکاش  تلنگری باشد به رفتارهای بی غیرتانی که این وضعیت را برای مردم نجیب و مظلوم دیارم بوجود آورده اند که بیاندیشیند و راه اشتباه را جبران کنند هرچند دیگر گوش شنوایی نیست . بارها و بارها این صحنه را تماشا کردم وگریستم ودر کنارش به خود بالیدم به غیرت وشرف این مردم که در اوج جفاها،بی عدالتی ها،دزدیها وغارتها آنهم در
زمستان پربار:نگاه به زمستان گذشته ی شوش برای من بسیار آموزنده است. تعجب از این بابت است که مقایسه ای میان دیروز و امروز انجام می دهم و تفاوت های بسیاری را از نظر آب و هوایی و میزان باران مشاهده می کنم.در شوش قدیم در واقع با ورود بادهای خنک و پاییز عملا زمستان آغاز می شد.باران های پاییزی نشان از زمستانی می داد که پر باران و حتی خطرناک بود.

زمستان شوش گاه تا هفت شبانه روز باران داشت.یادم هست که در دهه ی چهل دقیقا هفت شب و روز باران بارید و مردم حتی

کتاب دوم از مجموعه «روزی روزگاری قاسم سلیمانی» با عنوان «نبرد سید جابر»_اردیبهشت تا تیر 1361 به روایت سردار سرلشکرحاج قاسم سلیمانی _ به همت عباس میرزایی گردآوری و تدوین شده و توسط نشر یا زهرا (س) چاپ و منتشر شده است. «روزی روزگاری قاسم سلیمانی» عنوان مجموعه‌ای از کتاب‌هاست که نشان می‌دهد حاج قاسم سلیمانی نیروهای تحت امرش را چگونه در میدان جنگ و در سخت‌ترین شرایط هدایت می‌کرد و فاش می‌کند که این فرمانده جوان، در نبود همکاری مسئولین منطقه
ارتفاعات این دره باعث شده تا غیر از دره نوردان، بیشتر کوه نوردان و صخره نوردان نیز به سمت دره خزینه سرازیر شوند.

همیشه هم فرسایش بد نیست. جاهای را در این پهنه خاکی خواهید یافت که در اثر فرسایش طبیعت شکل خاصی به خود گرفته اند. گاه این اشکال به قدری خارق العاده است که نمی توان از وسوسه سفر به آنجا در امان بود. شاهکار زیبای طبیعت امروز در صفحه گردشگری مان، دره خزینه استان لرستان است. خواهر خوانده دره گرند کانیون* آمریکا. جلوه ای دلبرانه از فرسو
امیر مفید از فرماندهان ارتش در سال های دفاع مقدس، در یادداشتی به یکی از وقایع در حین عملیات‌ آزادسازی خرمشهر پرداخته است.

امیر عبدالحسین مفید از پیشکسوتان دفاع مقدس و از فرماندهان اسبق ارتش در زمان جنگ تحمیلی در یادداشت کوتاهی که آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، به یکی از واقع این عملیات پرداخت که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:
پرحادثه‌ترین سال جنگ ما بدون شک سال ۶۱ است که علاوه بر
تاریخچه خوزستان
خوزستان دارای تاریخ درخشان و گرانمایه ای است زیرا از آغاز، گذرگاه و محل استقرار نژادها و قومهای مختلفی بوده است.
خوزستان گهواره تمدن ایران بوده و در جوار آن تمدن هایی همچون لیدی، یونان، روم فینیقی، مصری اشوری، کلدانی،سومری ها و آریا یی ها از راه تجارت و بازرگانی بوسیله کشتی، تحت تاثیر تمدن های هند و چین نیز قرار گرفته بود.
در حدود 5000 سل پیش سرزمین ایران در روند تکاملی از دره پیش از تاریخ، گذشته  ودر مناطق جنوب و جنوب غربی به
سال 73 وقتی دانشجوی رمیده و گیجی بودم که
دست و بالش مدام به شاخ وبرگ نادانسته ها و ناتوانیهایش گیر میکرد،‌ دوستم با جمله‌ای
به دادم میرسید که مرجعش را نمیدانستم: فردا در موردش فکر میکنم!

اسکارلت را نمیشناختم اما به عنوان یک هجده
ساله متحیر که پر بود از حسِ دیرکردگی، به این وعده و به این به تأخیرافکنی
نجات‌بخش دخیل بسته ‌بودم.

قبل از آن هم در دوره دبیرستان دو معلم از
نگاه عموم بچه‌ها "رت باتلر" بودند که او را هم نمیشناختم؛‌ امّا می‌دیدم
که
تاریخچه خوزستان
خوزستان دارای تاریخ درخشان و گرانمایه ای است زیرا از آغاز، گذرگاه و محل استقرار نژادها و قومهای مختلفی بوده است.
خوزستان گهواره تمدن ایران بوده و در جوار آن تمدن هایی همچون لیدی، یونان، روم فینیقی، مصری اشوری، کلدانی،سومری ها و آریا یی ها از راه تجارت و بازرگانی بوسیله کشتی، تحت تاثیر تمدن های هند و چین نیز قرار گرفته بود.
در حدود 5000 سل پیش سرزمین ایران در روند تکاملی از دره پیش از تاریخ، گذشته  ودر مناطق جنوب و جنوب غربی به
همزمان با فرارسیدن نوروز 98 ، سیل در برخی استان ها و شهرهای کشور کام هموطنان ما را تلخ کرد و منجر به خسارات جانی و مالی فراوان گردید.
در اولین ساعات ، نیروهای مردمی و نظامی با توان به یاری هموطنان شتافتند. اما در این بین گروهک تروریستی منافقین که دستش به خون هزاران نفر از مردم آغشته است ، برای تخریب نهادهای نظامی و انقلابی با هدف سوء استفاده سیاسی و تبلیغی و نیز دلسوز نشان دادن خود به پخش کلیپ هایی از خسارات سیل اکتفا کرده است.
این گروهک با تحر
1ـ تشویق صنعت و تکثیر ثروت:
برای یک اقتصاد سالم و مستقل، آن‌ هم در زمانی‌که انقلاب صنعتی، اروپا را در راه یک ترقی بی‌سابقه انداخته بود، لزوم و وجوب صنعت کاملا احساس می‌شد و این چیزی نبود که از دیده تیزبین و فکر نکته‌سنج امیرکبیر مخفی بماند. او برای اقتباس صنعت جدید اروپا عده‌ای از استادکاران باهوش و خوش‌ذوق ایرانی را انتخاب کرد و به پطرزبورگ فرستاد تا رشته‌های مختلف صنعت جدید را بیاموزند. این افراد پس از فراگرفتن صنایع مربوطه به ایران ب
مردم شوش:خاطرات شوش با مردمش معنی می یابد.مردمانی که دارای گذشته ی تاریخی و باستانی هستند و متوصل به شوش جدید می باشند.گرچه موضوع مردم شوش می تواند بسیار گسترده و منسجم باشد اما این مهم به سادگی قابل انجام نیست.مطالعات من نشان می دهند که مردمان شوش در دو بعد قدیم و جدید قابل بررسی اند.هدف ما در این نوشته تاریخ نگاری کامل نیست و لذا آنچه در مورد مردم می نویسم مربوط به شوش جدید است.

شوشی که با ورود باستان شناسان شکل گرفت و توسعه یافت.در مورد فرهن
پروژه گاپ بر روی دو رود دجله و فرات که از ترکیه سرچشمه می‌گیرند اجرا می‌شود. طبق این طرح ۲۲ سد و ۱۹ نیروگاه بر این دو رود احداث خواهد شد. چهارده سد بر روی رود فرات و هشت سد بر روی دجله و مدت زمانه تعیین شده برای اتمام این طرح سی سال و با هزینه ۳۲ میلیارد دلاری بوده است.
پایگاه تاریخ تطبیقی؛ یکی از موضوعاتی که امروزه استان‌های جنوبی و جنوب غربی کشور ایران را درگیر خود کرده است، مساله ریزگردها است. ریزگردهایی که علاوه بر آثار مخرب زیست محیطی، سل
در گزارش زیر به بازخوانی مسیر پر فراز و نشیبی که سردار قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس گذراند تا زمانی که به یک فرمانده راهبردی تبدیل شد پرداخته‌ایم.

سردار قاسم سلیمانی جزو آخرین نفراتی بود که به جمع فرماندهان ارشد سپاه در دوران دفاع مقدس پیوست و اجازه پیدا کرد در جلسات قرارگاهی حضور پیدا کند. فرماندهان ارشد سپاه در دوران دفاع مقدس شامل سه دسته راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی بودند. فرماندهان راهبردی، محسن رضایی، رحیم صفوی، حسن باقری، غلامع
پروفسور سید احمد میرباقری روز سه شنبه در گفت و گو
با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار کرد: 

در آبان ماه سال گذشته با توجه
به داده ها، باران های شدید و بروز سیل در برنامه رادیو گفت و گو پیش بینی شد، اما
مسئولان به نظریه اساتید توجهی نکردند. 
میر
باقری در توضیح پیش بینی سیل در سال 97 ادامه داد: در این پیش بینی مشخص شد، اواخر
سال به دلیل ورود جبهه های رگباری باران زا به جنوب کشور، باران های فراوانی
داریم، اما مسئولان پیش بینی متخصصان را در نظر ن
*زنان ایران به روایت دیولافوا ..*
کتاب *ایران کلده و شوش* ، در سال ۱۸۸۷ میلادی در فرانسه به چاپ رسیده و نشان ملی لژیون دونر، (Legion Dhonneur) فرانسه را به خود اختصاص داده است. 
محتوای این کتاب حاصل یادداشت های خانم دیولافوآ ست که از بندر مارسی در جنوب فرانسه آغاز نموده، پس از عبور از دریای مدیترانه و ترکیه و قفقاز به ایران و عراق آمده، سپس از طریق راه آبی خلیج فارس و دریای عرب و دریای سرخ و دریای مدیترانه، به فرانسه بازگشته اند. 
این سفرنامه ظاهرا به من
بسم الله الرحمان الرحیم
 * من یک تخریب چی هستم ...
☜ ... سلام ؛ مدتی است دچار بیماری و کسالتی مزمن شده ام که تمرکز و حضور ذهن را برای نوشتن مطالب محصول تحقیق و مطالعات شخصی ام را با وقفه مواجه نموده. لذا به سیاق چند پست گذشته مطالب و موضوعات بازنشرشده و مرتبط با مشی"سره" ارائه میگردد. پیشاپیش از تفصیل نسبی مطلب پوزش خواسته و از صبوری و همراهی شما سروران محترم سپاسگزاری می کنم .
پس از عملیات بیت المقدس که منجر به فتح خرمشهرگردید؛عطف به استراتژی جد
بسم الله الرحمان الرحیم
 * من یک تخریب چی هستم ...
☜ ... سلام ؛ مدتی است دچار بیماری و کسالتی مزمن شده ام که تمرکز و حضور ذهن را برای نوشتن مطالب محصول تحقیق و مطالعات شخصی ام را با وقفه مواجه نموده. لذا به سیاق چند پست گذشته مطالب و موضوعات بازنشرشده و مرتبط با مشی"سره" ارائه میگردد. پیشاپیش از تفصیل نسبی مطلب پوزش خواسته و از صبوری و همراهی شما سروران محترم سپاسگزاری می کنم .
پس از عملیات بیت المقدس که منجر به فتح خرمشهرگردید؛عطف به استراتژی جد

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود رایگان پرسشنامه استاندارد